Konferencje

Twoja szafa ma znaczenie – Vinted zachęca nas do ekologicznych wyborów!

Lato zbliża się wielkimi krokami, co sprawia, że już teraz nie możemy się doczekać kolorowych i  lekkich stylizacji, sukienek, sandałków czy strojów kąpielowych. Myśląc o słońcu, warto mieć na  uwadze również świadome podejście i dokonywanie odpowiedzialnych wyborów, zanim  zaplanujemy kolejny zakup. Nasz wpływ jest dużo większy, niż moglibyśmy przypuszczać! Dlaczego  zatem warto postawić na rzeczy z drugiej ręki? 

Wedle najnowszego Raportu o Oddziaływaniu na Klimat (opracowanym przez Vaayu) kupowanie  rzeczy z drugiej ręki na platformie Vinted jest lepszym wyborem dla klimatu niż kupowanie nowych, z  pierwszej ręki. To największy jak dotąd i na tak wielką skalę, podstawowy zbiór danych na temat  wpływu na klimat zakupów online z drugiej ręki. Raport pokazuje, że małe wybory mogą mieć  pozytywny wpływ, jeśli wszyscy robimy to razem. Wedle raportu, w 2021 roku społeczność Vinted  uniknęła emisji dwutlenku węgla netto w wysokości ponad 453 kiloton CO₂e., co odpowiada emisji  około 275 tys. lotów w obie strony między Londynem a Los Angeles

Kompletowanie wiosenno-letniej garderoby to doskonały moment, by rzeczy z drugiej ręki uczynić  pierwszym wyborem. Od czego zacząć?

MILENA (@parafrazy):“Staram się żyć przede wszystkim w trybie „slow”. Dbam o wartościowe,  odżywcze jedzenie, ograniczam mięso, staram się kupować jak najmniej produktów zapakowanych w  plastik, nie marnuję i kreatywnie wykorzystuję wszelkie „resztki”. Od kilku lat staram się sięgać po  produkty, które mają jak najmniejszy wpływ na nasze środowisko, także jeśli chodzi o np. kosmetyki.  Pokochałam mydło w kostce, nauczyłam się doceniać doskonałe właściwości octu i sody w codziennym  sprzątaniu. Jeśli chodzi o modę to stawiam głównie na ubrania z drugiej ręki lub takie od rodzimych  marek. Zwracam też bardzo dużą uwagę na skład materiałowy moich ubrań. Mieszkam w dużym  mieście i poruszam się głównie komunikacją miejską, dużo spaceruję i staram się doceniać każdą chwilę  spędzoną na świeżym powietrzu 🙂 Staram się także dbać o otoczenie, w którym żyję. Jeśli widzę na  trawniku porzuconą plastikową torbę, to nie pozwalam jej na „taniec z American Beauty”, tylko  wyrzucam ją do kosza. Wybieram świadome życie, które szanuje drugiego człowieka i naturę.”  

Decydując się na zakup używanej odzieży na Vinted zamiast nowej, oszczędzasz średnio 1,8 kg CO₂e.  Jako społeczność w 2021 roku uniknęliśmy 453 kiloton emisji dwutlenku węgla – co odpowiada  usunięciu z dróg w UE +325 tys. samochodów rocznie. 

Po pierwsze, z drugiej ręki…

Raport wskazuje, że średnio około dwie piąte odzieży używanej kupionej na platformie Vinted  pozwoliła uniknąć zakupu nowych rzeczy, z pierwszej ręki. W ten sposób społeczność zaoszczędziła  ekwiwalent CO₂e około 275 000 lotów w obie strony między Londynem (Wielka Brytania) a Los Angeles  (USA). 

Prawdziwa miłość 

Co piąta osoba w społeczności Vinted nadal wolałaby ubrania z drugiej ręki zamiast nowych, nawet  jeśli nowe ubrania byłyby prawie w tej samej cenie co ubrania z drugiej ręki. 

Prawdziwe piękno kryje się w środku 

Wielokrotnie użyte opakowanie może być lepsze niż nowe, nienaganne pudełko. W rzeczywistości  zmniejsza emisję CO2e generowaną przez materiały opakowaniowe o około 70%. 

Idź o krok dalej. 

Korzystanie z punktu nadania i odbioru zmniejszyło emisje związane z dostawą o 62% w porównaniu  z dostawą do domu. To ekwiwalent CO₂e emitowany podczas ładowania średnio 81 smartfonów. 

1. Make second hand first choice 

  • Zawsze, gdy masz ochotę kupić coś nowego, sprawdź, czy nie możesz dostać tego z  drugiej ręki. Moda jest cykliczna, więc jest duża szansa, że podobny artykuł już istnieje – i  może być tańszy! 
  • Jeśli masz budżet na nowy przedmiot, poszukaj opcji z drugiej ręki: możesz znaleźć coś od  innej marki, o dużo lepszej jakości w podobnej cenie, co będzie służyć Ci dłużej. 

2. Jak znaleźć idealne rzeczy? 

  • Szukaj trwałych materiałów, takich jak len, wełna, kaszmir i bawełna. Tkaniny te są  trwalsze, dzięki czemu można dłużej się nimi cieszyć lub z łatwością przekazać je  następnemu właścicielowi, który również może cieszyć się nimi przez długi czas. 
  • Zastanów się, zanim dokonasz zakupu. Jeśli nie jesteś w 100% pewien, czy rzeczywiście  potrzebujesz danego przedmiotu, odczekaj 24h. Upewnij się, czy wyszukana rzecz jest Ci  naprawdę potrzebna. 

3. Jak zapakować przedmioty do wysyłki? 

  • Rozejrzyj się po domu. Pudełka na makaron lub płatki śniadaniowe mogą być używane  do małych przedmiotów, a pudełka na buty świetnie nadają się do większych.
  • Sklepy otrzymują dużo paczek. Poproś o zachowanie opakowania, aby można było go  użyć do wysłania przedmiotów

4. Jak wysłać swoje przedmioty

  • Wybierz punkty odbioru zamiast dostawy do domu. Dostawa do punktu odbioru łączy  emisje związane z wysyłką kilku zamówień w jedną podróż. Dostawa do domu oznacza  dłuższe trasy i nieodebrane dostawy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Szczegółowe informacje na temat wyników raportu Vinted dotyczącego  wpływu na zmiany klimatu można znaleźć na stronie Vinted Company | Sustainability. 

*Uwagi dotyczące raportu 

Zakres i ramy czasowe: Raport koncentruje się na wpływie Vinted Marketplace i zawiera analizę porównawczą ogólnego  wpływu na klimat kupowania odzieży używanej na Vinted zamiast nowych rzeczy z pierwszej ręki w ciągu 2021 roku. Główne źródła danych: Raport przeanalizował ponad pół miliarda transakcji z 2021 roku oraz spostrzeżenia od 2,4 miliona  użytkowników Vinted z 8 krajów (w Europie i Wielkiej Brytanii). Ankiety te przeprowadzono wiosną (maj) i jesienią (listopad)  2022 r., a wskaźnik odpowiedzi wyniósł 10,8%. Stanowi to największy jak dotąd pierwotny zbiór danych na temat wpływu  zakupów używanych towarów online na klimat (grudzień 2022 r.). 

Udostępnij

Zobacz także