Konferencje
Mobile Trends

Dlaczego produkty z drugiej ręki są takie popularne? Raport „Trend na recommerce” od Cyrek Digital!

Używane produkty są popularne jak nigdy wcześniej. Przyczyny tego zjawiska są złożone, ale wyróżnić można kwestie ekologiczne, modę na vintage oraz rosnącą rolę kobiet w gospodarce. Takie wnioski znaleźć można w raporcie „Trend na recommerce” przygotowanym przez agencję marketingową Cyrek Digital.

Handel rzeczami używanymi w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Wiele osób pokochało produkty z drugiej ręki za unikatowość, wysoką jakość w często niskiej cenie oraz ekologiczność. Ankietowani w raporcie „Trend na recommerce” podkreślali, że handel towarami używanymi jest dla nich nie tylko okazją na dodatkowy zarobek, ale również hobby.

Wzrost popularności rzeczy używanych widać po deklaracjach zakupowych badanych.

W 2022 roku 39% kupowało je częściej niż wcześniej. Na pytanie o przyszłą aktywność 50,5% odpowiedziało, że będzie to robić z taką samą częstotliwością, a 31% planuje kupować produkty z drugiej ręki częściej. Na tej podstawie można przypuszczać, że zainteresowanie recommerce w najbliższych latach utrzyma się na stabilnym poziomie, a wiele wskazuje, że wzrośnie.

Jednym z powodów jest większe zainteresowanie modą vintage.

Platformy recommerce oraz wszelkiego rodzaju lumpeksy i komisy dają dostęp do bardzo cenionych produktów retro. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie ubrań. Są one najczęściej kupowanymi i sprzedawanymi towarami w branży recommerce – kupuje je 83% badanych, sprzedaje 79%. Jasno pokazuje to rozmiary tej mody.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na rosnącą popularność sektora recommerce są kwestie klimatyczne.

Zakup i sprzedaż używanych rzeczy wiążą się z mniejszym śladem węglowym oraz ograniczeniem zużycia surowców, co w świecie globalnego ocieplenia i malejących zasobów ma duże znaczenie. Aspekty ekologiczne podkreślało wielu badanych.

Popularność recommerce wynika także z działalności kobiet.

Nie tylko najczęściej kupują, ale też sprzedają używane rzeczy, napędzając rozwój sektora. Oprócz tego napędzają zmiany społeczne np. w podejściu do produktów z drugiej ręki (nie są już postrzegane jako symbol biedy) czy sprawach związanych z klimatem i ochroną środowiska.

Powyższe wnioski oraz szereg innych interesujących informacji można znaleźć w raporcie „Trend na recommerce”. Zapraszamy do lektury i dzielenia się komentarzami z innymi. Raport można znaleźć pod tym adresem.

Udostępnij

Mobile Trends

Zobacz także