Konferencje
Mobile Trends

NFT w e-commerce – jak wykorzystać tokeny w sklepie internetowym?

Skrótowiec NFT, choć odpowiada za pojęcie przez wielu nierozumiane, tak coraz więcej organizacji decyduje się na ich implementację w swój inwestycyjny portfel. Jaką rolą tokeny mogą pełnić w sklepach internetowych?

Niewymienialne tokeny, czyli zapis utworów cyfrowych za pomocą kryptograficznej technologii blockchain może być wykorzystany również w sklepie internetowym. Jest to zauważone przez coraz większą ilość podmiotów, a korzyści płynące z wykorzystania tokenizacji są obecne w coraz większej ilości artykułów. Jednym z takowych jest ten stworzony przez witrynę Marketing przy Kawie, na podstawie, którego wyszczególnić można kilka zalet.

Tokenizacja w e-commerce

Głównym problemem utworów cyfrowych jest ich łatwa reprodukcja i niemożność odróżnienia od oryginału. Stąd też marginalne podejście do cyfrowej sztuki, której tokenizacja może przynieść rozwiązanie. Wartość cyfrowego pliku może być określona poprzez liczbę poprzednich właścicieli oraz autentyczność.

Wykorzystanie łańcucha bloków daje możliwość sprawdzenia autentyczności danego dzieła oraz pozwala twórcom na bezpośredni udział w transakcji bez potrzeby angażowania instytucji czy osób pośredniczących (które zazwyczaj same posiłkują się ogromnymi prowizjami). Ponadto właściciel ma kontrolę nad liczbą i widocznością prac, może budować rozpoznawalność i zyskać na wartości szybciej niż w systemie tradycyjnych wernisaży czy premier, a także może śledzić ruchy obrotowe, jakie przechodzi dane dzieło. 

Platformy NFT dla e-commerce

Na rynku mamy już platformy pozwalające na implementację systemu tokenów we własne struktury e-commercowe.

NFTify  to narzędzie, które umożliwia firmom stworzenie sklepu bez potrzeby angażowania kodujących go programistów. Oprócz blockchain serwis korzysta także ze sztucznej inteligencji odpowiadającej za wykrywanie niezamiennych tokenów, które są już w czymiś posiadaniu. 

Shopify BETA, czyli wersja testowa jednego z największych i najpopularniejszych platform obsługujących wdrażanie sklepów internetowych. – The beta program is open to brands, artists, and creators with an established social media presence. To participate, you must be a US-based merchant on Shopify Plus*. Sound like your brand? Then, let’s do this – czytamy na stronie produktowej.

Splyt to serwis, na którym można sprzedawać prawdziwe przedmioty jako tokeny. Kupcy mogą sprzedać przedmiot fizyczny i pobierać tantiemy za każdą przeprowadzoną z nim transakcję. Partnerzy mogą z kolei bez żadnej przerwy czasowej pobierać płatności od sprzedaży tych rzeczy.

Wszystko dzięki wykorzystaniu Ethereum, która  przechowuje wszystkie informacje i środki, i jest w stanie natychmiast przekazać je innym podmiotom w sieci. System ten nie wymaga zaufania użytkowników. Oznacza to, że jest nie tyle godny braku zaufania, a raczej, że nie ma potrzeby takowego. Wykorzystanie kryptografii w zapisie danych w łańcuchu bloków pozwala na brak konieczności zawierzania zewnętrznym podmiotom i instytucjom, co jest charakterystyczne np. dla banków czy funduszy inwestycyjnych lub hedgingowych.. 

Pandora podobnie jak Splyt pozwala na sprzedaż fizycznych przedmiotów jako NFT.  Tokeny można tutaj kupować, sprzedawać, pożyczać, dzielić na części i obracać nimi. Tokeny można też przechowywać w celu wygenerowania premii.

Gdzie obecnie wykorzystuje się NFT?

Tokeny wykorzystuje się już w sztuce, ale też i w muzyce. Okazuje się, że wzrost popularności streamingu oznacza przymus dzielenia się zarobkami z platformami udostępniającymi usługę, co wiąże się z zaniżonymi zyskami artystów, zwłaszcza tych mniej znanych. NFT pozwala sprzedawać swoją twórczość w modelu D2C, jako token podzielony na części, z czego skorzystał już m.in. Eminem. W sporcie widocznymi graczami jest KB24 i NBA Top Shot.

Tokeny umożliwiają wymianę najciekawszych fragmentów meczów na NFT. W branży modowej tokeny są dowodem oryginalności danego przedmiotu na podstawie skanowania QR z etykietki. Blockchain eliminuje możliwość podrabiania dzieł mody, a niektóre domy modowe tworzą w pełni cyfrowe kolekcje, które sprzedawane są w wirtualnej przestrzenii, np. w grach. Przechodząc do gier, tu również widać szerokie pole do zastosowania.

Tokenizować można przedmioty kolekcjonerskie, np. mapy, rzadkie wyposażenie, skórki postaci czy oryginalne mapy, które nieraz są warte dziesiątki tysięcy dolarów. Okazuje się, że wprowadzenie tokenów pozwoli przenosić przedmioty pomiędzy cyfrowymi przestrzeniami oraz w razie upadku serwerów lub zamknięcia danego tytułu nie oznacza to z utratą danego itemu, co pozwala na zachowanie wartościowego aktywa. 

Technologia blockchain i NFT sprawiają, że w sytuacji zapisania danych o transakcjach i tokenach oszustwa i fałszerstwa będą wyjątkowo trudne. W przyszłości niezamienne tokeny mogą zastąpić jednostki SKU. Co więcej, pozwalają na lepsze śledzenie danych w e-commerce. Użytkownicy mogą mieć bowiem wgląd we wszystkie zmiany zapisane w blockchain przez cały okres życia produktu.

Podsumowując, tokenizacja e-commerce to, jak przekonują specjaliści, krok w stronę wyeliminowania pośredników, sprawiedliwego podziału zysków, czy wsparcie procesu opartym na D2C, czyli relacja dystrybutora do klienta. Wdrożenie systemu opartego na tokenach pozwala też na redukowanie kosztów i operacje, które dzisiaj kojarzymy głównie z bankami.

Zawieranie inteligentnych kontraktów za pośrednictwem Ethereum dla transakcji NFT pozwoli na bezzwłoczne inicjowanie i zatwierdzanie operacji finansowych, które są możliwe do natychmiastowej weryfikacji, przez każdego uczestnika sieci, w której została dokonana dana transakcja. Może się to przyczynić do zniesienie ograniczeń w handlu i pozbycia się oszustw. 

Może Cię zainteresować

Udostępnij

Mobile Trends

Zobacz także